Neliels prātuļojums par telts mitrumizturību

telts ūdenscaurlaidība mmSākotnēji pats sastapos ar problēmu par telts mitrumizturību, jo līdz ar neilona telšu parādīšanos Latvijas tirgū, gandrīz neviens šim jautājumam uzmanību nepievērsa, jo kas gan tālajos deviņdesmitajos domāja par telts mitrumizturību, ja vienmēr bija tik ierasts bagāžā līdzi paķert kārtīgu loksni dārza plēves, ko lietus gadījumā pārklāt pāri tik ierastajām, nu jau aizmirstajām brezenta teltīm.

Neilona teltis tagad ir tirgū ejošākās un cenu spektrs arī ir diezgan grandiozs. Vairāki faktori nosaka telts cenu, bet pievērsīšos tikai ūdens(ne)caurlaidības aspektam, jo mūsdienu interneta un kosmosa laikmetā vairākums iegādājas preces tieši netā, līdz ar ko atdurās pie jautājuma par nokrišņu daudzumu milimetros, kas ir viens no telšu raksturlielumiem un norāda to – vai pēc lietainas nakts modīsieties peļķē, vai tomēr nav vērts satraukties par gaidāmo lietus gāzienu.

Piemēram, 1200mm telts ūdenscaurlaidības indekss nozīmē to, ka 1200mm ūdensstabs novietots uz telts materiāla nodrošinās telts ūdensnecaurlaidību 1 minūti, līdz pirmā ūdens pile izsūksies cauri materiālam. Jo lielāks skaitlis, jo mitrumizturīgāka telts. Šim raksturlielumam jābūt norādītam iegādājoties telti no populārākajiem ražotājiem. Ļoti bieži telšu ražotāji norāda gan telts neilona daļas (sienas, jumts) ūdenscaurlaidības indeksu, gan arī telts grīdas ūdenscaurlaidības indeksu, kur otrais parasti ir lielāks, jo spiediena ietekmē ūdens sūksies caur materiālu ātrāk.

Lai viestu vispārēju skaidrību par nokrišņu daudzumu milimetros un to sakarību ar telts mitrumizturību, esmu nonācis pie secinājuma, ka:

800mm – 1000mm nodrošinās komfortu apstākļos, kad iespējams ne pārāk ilglaicīgs lietus vai nelielas lietusgāzes
1200mm – 1500mm nodrošinās ūdensnecaurlaidību gandrīz jebkuros Latvijai raksturīgos laika apstākļos
2000mm – 3000mm nodrošinās ūdensnecaurlaidību gadījumos, ja taisāties uzturēties teltī spēcīgu lietusgāžu gadījumā vairāku dienu garumā

Jārēķinās arī ar to, ka lielāks mitrumizturības koeficients palielinās telts svaru. Ja nesiet telti somā uz muguras, tad tas var kļūt par izvēles kritēriju. Protams, var iegādāties vieglu telti ar augstu mitrumizturības koeficientu, bet šādas teltis būs dārgākas.

Lai nodrošinātu augstāku mitrumizturību, ražotāji pārklāj teltis (dažkārt tikai šuves) ar akrilu, poliuretānu vai silikonu. Papildus rūpnieciski uzklātajām virsmām, tagad arī katram individuāli ir iespēja iegādāties silikonu saturošus aerosolus, ko papildus uzklāt sausai telts virsmai vai šuvēm, tādejādi nodrošinot telts materiāla lielāku mitrumizturību. Šis ir risinājums tiem, kuri nevēlas skriet uz veikalu pēc jaunas telts, ja vecā sāk izrādīt nelielas ūdenscaurlaidības pazīmes.

Ja telts iekšienē uz neilona virsmām parādās ūdens piles, tas nebūt nenozīmē, ka telts ir brāķis vai arī tā izsmēlusi savu resursu. Ja telts nav ventilēta, gaisa plūsma iekšpusē ir minimāla vai gadījumos, kad temperatūra ir vienāda ar rasas punktu, tipiska parādība ir kondensāts. Šādos gadījumos telti vienkārši derētu izslaucīt ar sausu lupatu. Papildus visam, ja vēlieties paildzināt telts mūžu, vienmēr izvēlieties atbilstošus telts kopšanas līdzekļus un nekādā gadījumā nemazgājiet telti veļasmašīnā. Veļasmašīna ne tikai nodrošinās to, ka jūsu telts netīrumi kopā ūdensizturības koeficientu aiztecēs pa kanalizācijas cauruli, bet arī telts audums var tikt vienkārši saplēsts.

***

Posted in mitrumizturība, teltis, telts, ūdenscaurlaidība.