Vohandu – Jāņu laidiens Igaunijā nr.2

Kayaking Vohandu

Pagājušajā gadā iemēģinājuši Ahju, kas arī ir viena riktīgi laba Igaunijas upe, šogad nolemjam paplašināt savu airēšanas pieredzi pa Vohandu (Võhandu jõgi). Vohandu, tāpat kā Ahja, ir viena no laivotākajām Igaunijas upēm, par ko, neapšaubāmi, mēs pārliecināmies 3 dienu laikā. Pati upe arī nav tālu no Latvijas robežas, tā ka garā pārbrauciena vietā, jau pusdienlaikā esam uz ūdens. Kuram līdzi sava laiva, kam īrētās, bet laivu nomas saimnieks ir īsts profesionālis, un par cik esam diezgan liels laivotāju bariņš, tai skaitā – bērni, saimnieks instruē visus pa pilnu programmu: kā iekāpt laivā; kā izkāpt, kā pareizi turēt airus; kā airēt utt.

Par cik 2016.gada Jāņi ir svelmainākie mums zināmajā vēsturē, tad nevaram nociesties, lai ātrāk tiktu uz ūdens un totālā relaksā sāktu izpētīt mums visiem nezināmo Vohandu. Esam ieplānojuši kuģot 3 dienas un iepriekš labi sagatavojušies, lai nekā netrūktu. Uz upes vajadzīgākās lietas iekš laivām, pārējo – automašīnās un pārdzenam auto uz nakšņošanas kempingu lejup upes.

Starts Vohandu laivojumam tiek dots pie tilta uz 65.šosejas nedaudz pirms Pindi ciema, ja brauc no Viru puses. Ja tā kārtīgāk uzairē, tad pa 3 dienām mierīgi var tikt līdz Peipusam, bet tas nav mūsu mērķis, jo Jāņos jau nu nebūs neviena, kas tā kārtīgi arī vēlētos airēt. Tomēr letiņiem ir arī savas svētku svinēšanas nianses, kuru ietekmē drīzāk būtu jāsatraucas, lai visi tiktu līdz ieplānotajai nakšņošanas vietai. Tā arī baudot līdzpaņemtos labumus, slīdam pa lēno upi. Pirmajā dienā nekādu elpu aizraujošo brīnumu gan nav, bet toties upe ir tīra un igauņi ir gaumīgi iekārtojušies upes krastos – skaistas lauku sētas ar pirtiņām upes krastos un izkoptiem īpašumiem arī ir tas, kas baudāms pirmajā dienā. Vohandu met līkločus pa pļavām un mežiem, bet koku sagāzumu nav, upe ir tīra un patīkami laivojama. Ūdens arī ir pietiekošā daudzumā, līdz ar to, nekādu laušanos caur brikšņiem un krūmājiem. Pa ceļam tikai viens vecs aizsprosts, kuram tīri žigli var laivas apvilkt pa kreiso pusi, un atkal jau saule cepina plecus un rokas iroties tālāk.

Vohandu krastos ir pāris kempingi laivotājiem, un ir pat pirts, kuru esam pieteikuši jau iepriekš. Pirmajā vakarā izkāpjam krastā – milzīga pļava meža ielokā un arī igauņu bāleliņi jāņo uz velna paraušanu cauru nakti. Otrā diena jau pārsteidz ar smilšakmens atsegumiem – lielāku un ne tik lielu klintāju, kas arī ir viens no iemesliem šīs upes popularitātei. Papildus klintājam, uz upes ir vairāki aizsprosti, bet igauņi parūpējušies un visu upi tās platumā nav aizdambējuši, bet ir atstājuši kādu šķirbu, lai ar laivām var tikt cauri neizkāpjot un nenesot tās apkārt. Šie tad arī ir vieni no līksmākajiem mirkļiem, kad, viļņodamies pa krācītēm, ceram sausi nonākt aizsprostu otrā pusē. Ik pa brīdim upe kļūst platāka, līdz ar to straujāka un krāčaināka, bet tas jau ir tas, ko visi gaida. Bērni sajūsmā, un kas gan vēl vajadzīgs?

Vēl kādu laiku Vohandu līkumo starp izcirstu mežu atkailinātajiem pauguriem, radot sirreālas ainavas, līdz sāk izvērsties plašumā, pirms pārtop par garenu ezeru, kurš noslēdzas ar aizsprostu Leevaku ciemiņā. Ezera posms ir baudāms ar daudzajām ūdensrozēm un iespēju nogriezt upes līkumus, izairējot laivas pa taisno caur applūdušām pļavām. Par cik upe te ir kļuvusi daudz dziļāka, līčos sastopam pa kādam spiningotājam savā laivā, kā arī dažus vietējos, kas bauda jūnija svelmi lecot no laipas upē. Leevaku miestā aiz paša aizsprosta ir ideāla kempinga vieta ar izkoptu pludmali, telšu vietām un lielu koka galdu. Arī vietējā ciema bode atvērta līdz 22:00, kur uztankoties pēc nepieciešamības. Auto mūs jau gaida, un laivotāju atbalsta grupa jau ir parūpējusies par vakariņām.

Par cik esam pārcepušies karstajā saulē kā grilēti čikeni, tad trešās dienas maršrutu saīsinām. Pēc pusotras stundas līkumošanas pa atkal dabīgo izmēru ieņēmušās upes, metam mieru Jāņu laivojumam pa Vohandu un desantējamies no saviem peldlīdzekļiem netālu pirms Meelva ezera (Meelva Järv).

Rezumē.

Laivošana pa Vohandu ir kārtējā nekļūdīgā izvēle vasaras aktivitātēm tuvākajā Igaunijas pierobežā. Upe ir pietiekami dziļa un lēnas straumes mijās ar krāčainiem posmiem starp smilšakmens atsegumiem. Vairāki dzirnavu dambji ir ierīkoti tā, lai tos varētu ņemt ar laivu, netērējot laiku apnešanai ap tiem. Tūristu infrastruktūra – nevainojama. Izkopti krasti, izpļauti kempingi ļauj pilnvērtīgi baudīt vakarus turpat upes krastos. Paši igauņi šajā upē organizē tā saucamo Vohandu maratonu (pavasara plūdu laikā), ierindojot šo brīnišķo upi starp vienu no populārākajām aktīvās atpūtas cienītāju izvēlēm. Laivu noma Igaunijā gan ir nedaudz dārgāka nekā Latvijā, bet Vohandu neliks vilties.

***

Atpakaļ pie citām upēm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>