Laivošana pa Tartaku

Šis ir ekstremālākais Jāņu un Līgo dienas laivojums, ko līdz šim esam piedzīvojuši. Forši!!! Sapratuši, ka pa valsts svētkiem piemājas dārziņā pie grila un traukiem sēdēt nevēlamies, meklējam mežmalas laivu tālruni un norezervējam pāris kajakus, kā mums pirms tam šķiet – nedaudz savādākam ar nelielu ekstrēma rozīnīti braucienam pa Tartaku. Ideju visi atbalsta, jo neviens pirms tam nav dzirdējis par tādu upi…un šķiet izaicinājums pēc nelielas Tartaka ekspedīcijas romantikas nevienam nenāks par ļaunu, plus, pats upes nosaukums „Tartaks” izklausās jau diezgan COOL, lai arī beigās pie galīgas skaidrības par nosaukumu netiekam, jo uz dažiem upes tiltiem parādās nosaukumi ar dažādām galotnēm gan Tartaks, gan Tartaka…nu, bet tā ir Latvija, un tas takš nemaina lietas būtību par laivošanu. Pasākumu nolemjam sākt pašā Ciriša ezerā pie Aglonas un pabeigt Višķu ezerā. Piesviežot šī posma garumu, laivošanai esam atvēlējuši divas dienas.

Tartaks

1.diena.

No rīta visi saburzīti, kā jau brīvdienās pie dabas, pakojam veikli mantību un krāmējamies iekš tā ezera. Pēc neilga laika, kad veselība ir atgriezusies, jau sparīgi vicinām airus upes iztekas virzienā.

Aglona

laivošana laivas

Upe sagaida mūs ar diezgan blīvu meldrāju, bet pēc īsa brīža meldri jau ir vēsture, un līdz maršruta beigām neviens par tiem vairs neatcerēsies, jo sākas citi interesanti pārsteigumi, kas seko viens pēc otra. Izrādās, ka koku sagāzumi kopā ar zemo ūdens līmeni ir viss, kas vajadzīgs, lai uzturētu vispārēju jautrību kolektīvā.

upju maršruti

laivošana Tartakā

Tartakas upe

Tartaks vasarā

Līdz Ciriša ūdenskrātuvei beigu beigās tiekam tīri veikli, jo upe tomēr mūs pasaudzē no pārmērīgām fiziskām slodzēm šajā posmā. Ūdenskrātuves vidū uznāk mega lietusgāze ar zibeņiem un pērkonu. Variantu nav – airējam tik uz HES pusi, ik pa brīdim pasmalstot ūdeni no laivām. Īsais gāziens kā sākas, tā arī pēc pāris minūtēm beidzas, un HES jau piedāvā cita veida izklaidi. Jautājam vai HES sardzes tantuks nevēlas atraut slūžas, lai mums jautrāks brauciens, bet šī nepiekrīt ne pa kam.

Tartaka bildes

Ciriša HES

mazie HES

Pārdabūjuši laivas otrpus aizsprostam, noslidinām tās pa zāļaino nogāzi un štukojot, cik forši tomēr būtu bijis, ja tantuks slūžas parautu vaļā, minam tālāk pa niecīgo straumi uz leju.

Mazie upju HES

Tartaks

Līdz Pakaļņa ezeram dižu pārsteigumu ar ūdens līmeni nav. Pāris tiltiņi – augstāki un zemāki, kā arī interesants retro velosipēds pie krastmalas mājām, kuru nav iespējams nepamanīt.

Tartaka tilts

laivošana pa upēm

laivas

Tartaka bildes

tartaka bildes

Šķērsojuši Pakaļņa ezeru, ar nelielu iespringumu tikai atrodam Tartaka izteku, jo atkal tikai niedru biezoknis, kas neliecina ne par ko labu, kā vēlāk arī pārliecināsimies. Iestūrējot no ezera upē šķiet, ka upes ūdens ir palicis ezerā vai aiztecējis kaut kur citur, tikai ne pa šo upi, ko mēs tik ļoti vēlētos! Turpat pie iztekas arī sēžam laivās uz grunts un pārdomājam dzīvi. Viens otru uzmundrinot, ka situācijai gan jau aiz nākamā līkuma jāuzlabojas, piespiežamies vilkt un stumt laivas tālāk. Pēc pāris km uzmundrinājumi vairs diez ko nedarbojas, jo situācija ar ūdens līmeni absolūti nav uzlabojusies un koku sagāzumu pārvarēšana arī ir viens kārtīgs kaloriju dedzināšanas veids. Otrā dienas daļa tiek pavadīta pārsvarā ārpus laivas, bet pasēdēt laivā iekāpjam tikai, lai atpūstos pirms nākamās vilkšanas vingrinājuma.

ezeri foto

Tartaks

Tartaka

ekspedīcija upēs

kur laivot

upju bildes

Tartaks

Par lēmumu nakšņot ilgi nav jāapspriežas. Kvorums piekrīt pirmās dienas Tartaka izpētes izbeigšanai pēc pirmās skaļāk izteiktās idejas par telts celšanu un siltu ēdienu. Pirmā pļava šķiet der visiem. Izmīdām nedaudz garo zāli un bliežam augšā teltis.

Tartaks

laivošana ar bērniem

2.diena.

Atrodamies kaut kur nekurienē starp Pakaļņa un Višķu ezeriem. Cerība, ka situācija upē ir uzlabojusies ātri vien izzūd pēc ielaišanās atpakaļ upē. Turklāt, kā tad situācija var uzlaboties pa vienu nakti, ja naktī pat nav lijis!? Atkal sākam kāpelēt no laivām iekšā ārā veicot identiskas fiziskas aktivitātes kā iepriekšējā dienā. Fotoaparātu vilkt ārā no mucas kļūst ar vien lielāks slinkums un mēģinu noknipsēt kaut ko tikai brīžos, kad sēžu laivā. Neskatoties uz to, ka normālas laivošanas iespējas šķiet ir zudušas, kopējā jautrība kolektīvā nav nekur izzudusi.

laivošanas maršruti

laivu īre

Zivis upē

Tartaka

Tikai pēc pirmā tilta kāds apžēlojas par mums un upe kļūst dziļāka. Tartaks visā savā garumā pārsvarā plūst cauri mežiem un pļavas upes malās ir retums. Arī apdzīvotu vietu ir ļoti maz. Koki vietām pilnībā pārkārušies pāri upei rada pasakainu ainavu. Nekādu pretenziju nav – galvenais, lai nav pārgāzušies!

zem tilta

Laivošana pa Tartaku

Tartaks bildes

Par cik esam diezgan daudz laika veltījuši citām nodarbēm, tikai ne laivošanai, tad nolemjam, ka laivošana pa Tartaku jābeidz pie pēdējā tilta pirms Višķu ezera. Papildus visam, lietus paspēj mūs vēl reizi tā kārtīgi izmērcēt, līdz pagūstam sanest pēdējās mantas zem tilta konstrukcijām.

laivošana pa Tartaku

tartaka

laivošanas maršruti

Rezumē:

Ja tiešām trūkst asu izjūtu vai sen neesiet pārbaudījuši cik sver laiva ar mantām, tad vasaras vidus ir īstais laiks doties uz Tartaku. Pagājis ir krietns laiks, tāpēc tagad atceramies šo upi kā savdabīgu un neaizmirstamu piedzīvojumu, kaut gan esam nolēmuši, ka vasarā šajā upē noteikti neatgriezīsimies! Pavasara pali vai pāris dienas pēc ilgstošiem lietus periodiem noteikti iedala šai urgai pavisam citu lomu. Tā pat varētu būt diezgan aizraujoša, jo asu līkumu un straujteču mežos novērojām pietiekoši. Papildus visam, HES tantuks teica, ka pavasaros katru dienu rauj slūžas vaļā, un daži laivotāji ierodas tieši uz šo pasākumu…tipa ķert vilni. Noteikti ir ko izjust!

Atpakaļ pie UPĒM

***

 

Lasiet arī:

KO ŅEMT LĪDZI LAIVU BRAUCIENĀ

LAIVOŠANA AR BĒRNIEM. KAS JĀZINA UN KO ŅEMT VĒRĀ

PADOMI KAJAKA IEGĀDEI

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>