Laivošana pa Salacu

Laivojam pa Salacu, jo nevēlamies airēt. Gribam vienkārši neko nedarīt! Ar šādu uzstādījumu draudzīgi ceļam savas gumijas laivas un iedzīvi zilā busā un dodamies pa taisno uz Burtnieku ezeru. Salaca – neviens no mums iepriekš nav laivojis pa šo upi, tādēļ atzinīgi novērtējot tīklā uzmeklētās upes bildes, nolemjam, ka kārtīgam laivotājam ir reiz jāiemērc airi arī Vidzemes ziemeļu ūdeņos. Laikam vēl piederam pie jauniešu kategorijas, jo piektdienas pēcpusdienā visi ir enerģijas pārpilni, lai pirmdiena sāktos ar vēlmi pēc papildus brīvdienas atpūtai no brīvdienu atpūtas. Vecajai labajai tūristu blicei nav jāuzdod jautājumi, kā pavadīt laiku ilgākā pārbraucienā, tādēļ šturmējam tuvāko veikalu un pie Burtnieka no busa izveļamies jau gana jautrā prātā. Eh, kas gan var būt vēl labāks par šo! Turklāt, ir saulainas vasaras brīvdienas!

Upju kartes

Laivošana pa Latvijas upēm

Brauciens uz Burtnieku

salacas upe

Pēc salīdzinoši īsās nakts turpat pie Burtnieka, rīta laiskumā novācam tusiņa pārpalikumus, teltis un visus pārējos pierādījumus par mūsu klātbūtni un metam gumijas pūšļus Salacas ūdeņos. Vēl spējam piesiet divroču aliņus šņorē kā enkurus, lai neuzsilst, kaifā no rīta siltās saules, pārkāruši kājas pāri bortiem slīdam pa lēno straumi Mazsalacas virzienā.

Laivošana pa Salacu

Salacas upe

Ar laivu pa Salacu

Salacas pelde

Laivošana pa Salacu

upju bildes

Zivis Salacā

Sākumposms pēc Burtnieku ezera nekādus pārsteigumus gan nenes – tipiska Latvijas ainava ar krūmājiem un retiem kokiem noaugušiem krastiem mijas ar kādu zāļaināku upes līkumu. Pāris stundas pavadot saulē, ūdenī un sūkājot 2L plastmasnieci ir iestājusies vispārēja eiforija un pieairējam tikai dažos līkumos, lai lēnā straume neienes mūs visus upes līkumu krūmājos.

Salacas upe

upju bildes

Latvia photo

Tuvojoties Mazsalacai, krastu līnija un reljefs sāk mainīties. Šis posms arī ir Salacas laivošanas vērts. Klintis pie Mazsalacas ir tikpat majestātiskas kā Gaujas populārākajos laivošanas posmos. Atšķirība ir tikai tā, ka izņemot mūsu 4 laivas, citas laivu satiksmes gandrīz nav. Lai apskatītu pašu Mazsalacu, ir jādodas uz miestu kājām, jo no upes neko neredzēsiet. Jautājums gan varētu būt aktuāls, kur pa to laiku atstāt laivas, bet to noteikti varētu sarunāt ar kādu pie upes dzīvojošo vietējo.

Eņģeļu ala

Salacas laivotāji

Eņģeļu ala

Mazsalacas klintis

Salacas ainava

divrocis

Smilšakmens atsegumi ir te vienā, te otrā upes pusē, un kāda stunda paiet pēcpusdienas svētlaimē, vērojot mūsu Latvijas dabas cēlos pieminekļus. Pa ceļam var izrausties no laivām apskatīt Oļu alu, Līko alu, Eņģeļa alu. Ja laivosiet agrā pavasarī augsta ūdens līmeņa periodā, Eņģeļu ala var būt applūdusi, tādēļ, ja vēlieties pilnībā izbaudīt Salacas apskates objektus, tad ieteicams to darīt vasarā. Upes labā krasta Neļķu klintīs ir izbūvētas tūristu takas – nepavisam nebūsiet vīlušies, ja uzrāpsieties pavērties uz Salacu no augšas.

Skaņais kalns

zivis upē

Silmaču kempings

Silmaču kempingā

Skaņais kalns un Skaņā kalna parks ir populārākais tūristu apmeklējuma galamērķis Mazsalacas apkārtnē. Turpat aiz Skaņā kalna ir jauka laivotājiem pēc pasūtījuma izveidota kempinga vieta. Elektrības pieslēguma gan nav, bet ir pietiekami glauna ugunskura vieta ar koka galdu un beņķiem. Protams, vienmēr jāatceras, ka esiet Latvijā, jo kāds makšķernieks garāmgājējs pabrīdina mūs visus, ka pa nakti no kempinga dažs labs nakts darbonis var nofenderēt kādu laivu vai vēl kaut ko vērtīgu. Gadījumi tieši Silmaču kempingā ir bijuši. Tas, protams, nepriecē, tādēļ mēģinām rast reālāko risinājumu iespējamajai problēmai, lai no rīta nepamostos bez nevajadzīgiem pārsteigumiem.

upju bildes

Nature Latvia

ūdenstūrisms Latvijā

ūdenstūrisms Latvijā

ko darīt brīvdienās

Laivošana pa Salacu otrās dienas sākumā ir gana aizraujoša līdz Dauģēnu klintīm. Vēlāk upe atkal pārtop par līdzenumu upi ar dažiem ar kokiem apaugušiem pauguriem tās krastos un jau tik ierasto krūmāju. Neilgi pēc Dauģēnu klintīm, pie Līču skolas arī nolemjam finišēt. Lielceļš šeit piekļaujas pie pašas upes, tādēļ vēl jo labāk – nebūs jānes visa mantība sazin cik tālu. Svētdienas pēcpusdiena ir pienākusi nemanot un brīvdienas ir bijušas par īsu…nu kā jau vienmēr. Varētu vēl vismaz vienu dienu laiski slīdēt pa upi!

atpūta dabā

laivas kajaki smailītes

Dauģēnu klintis

Laivošana laivas

pienenes

Latvijas ainava

Rezumē.

Salaca ir viena no pāris Latvijas upēm, kas dižojas ar vareniem smilšakmens atsegumiem tās krastos. Iespaidīgākie posmi ir pie Mazsalacas un Sarkanās klintis, kas atrodas vairāk upes lejtecē. Laivošana pa Salacu nesagādā nekādu piepūli – pietiekoši plašie un dziļie ūdeņi garantēs atpūtu jebkāda tipa laivā jebkurā laivotājiem iecienītā sezonā. Var paķert līdzi arī spiningu un bērnus. Ir publicēta arī detalizēta Salacas upes karte. Salacas braucienu varētu ērti apvienot arī ar Mazsalacas un Staiceles apciemojumu.

Atpakaļ pie UPĒM

***

Jums noteikti arī interesēs:

KO ŅEMT LĪDZI LAIVU BRAUCIENĀ

SINGAPŪRAS APCIEMOJUMS

IRBE – IESPĒJAMS SKAISTĀKĀ KURZEMES UPE

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>