Tirza…kas lēni nāk, tas labi nāk!

Laivošana pa Tirzu

Tirzas upeNu tad beidzot! Tirza! Jau vairākas vasaras šīs upes lieta man nav likusi mieru, jo kolektīva demokrātiskais balsojums mūs parasti aizved citā virzienā. Kādēļ Tirza? Cik nevietējie vispār ir dzirdējuši par šo upi? Domāju, ka ne daudz. Aktīvākie laivotāji noteikti ir izpētījuši katru Latvijas nostūri, bet daudziem laivošana pa Tirzu var izklausīties kā absolūts jaunatklājums. Tieši šis fakts ir arī atbilde uz mūsu jautājumu, kādēļ esam nolēmuši laisties tieši pa šo upi.

Lai nebūtu totāls ieberziens, uz datora LĢIA aerofoto kartē lēnām izbraucu visu maršrutu, lai ievērtētu iespējamo šķēršļu esamību vai neesamību, un konstatēju, ka laivošana pa Tirzu mums varētu izdoties, jo foto materiāls liecina par salīdzinošu upes tīrību, kas attiecas uz mega koku sanesumiem – tādiem, piemēram, kā uz Pededzes. Ūdens līmenis jūlija beigās arī paliek kā jautājums uz kuru nav precīzas atbildes, bet tas vairs nespēj mainīt mūsu lēmumu. Iepriekšējās dienās gan ir nedaudz lijis, tādēļ šis fakts pievieno papildus plusiņu Tirzas upes laivošanas galīgajai izvēlei.

Kopējo risinājumu rodam, ka drošāk, no sevis fiziskās saudzēšanas viedokļa, Tirzas izpēti būtu sākt no Galgauskas, nevis no Tirzas ciema, jo virs Galgauskas upe vasarā varētu būt tuvu nebraucamai, bet iespējams, ka kļūdos. Lai vai kā, starts tiek dots pie Galgauskas HES slūžām jaukā vasaras rītā un visu maršrutu līdz Tirzas ietekai Gaujā Lejasciemā plānojam paveikt divās dienās. Jau ierodoties pie slūžām visus pārņem pozitīva eiforija, jo ūdens ir pietiekoši, lai smailes slīdētu neskarot upes gultni. Pēc pirmajiem līkumiem jau secinām, ka esam izdarījuši pareizu izvēli šurp ierodoties. Ūdens līmenis ir ideāls un viss rādās ka būs vairāk kā labi.

Sākumposmā Tirzu ieskauj salīdzinoši biezi meži, jo pēc koku audzes vecuma var secināt, ka te sen neviens nav darbojies ar zāģi. Zemāk pa upi staltie meži ik pa laikam mijas ar zemāku koku audzi un līdzenāku ainavu. Vietumis, sevišķi pļavu līkumos un līkumiņos, upe šķiet kā ieēdusies gruntī, jo to ieskauj 2-3 metrus stāvi, gandrīz vertikāli krasti, kas pamazām tiek brucināti pavasara plūdos vai ilgstošāka lietus periodos. Apdzīvotu vietu burtiski nav. Nav pat viensētu krastos, izņemot Silamiķeļus, kas arī ir mūsu nakšņošanas vieta. Tikai pāris mājas, kas sen atstātas un ieaugušas vīteņaugos paskatās mūsu virzienā ar savām melnajām logu acīm, liecina par kaut kad šajos krastos mitušajiem. No masīva tilta palikušās akmens kājas upes abos krastos nespēj mūsos raisīt izpratni, kam tas viss te kādreiz kalpojis, jo apkaimē nav ne ciemu ne pilsētu. Ir absolūta nekuriene. Ik pa brīdim atduramies pie kāda koka, kas pārgāzies pāri horizontāli aizšķērso mums ceļu, bet tādu nav daudz. Ir tikai viens koku sanesums posmā līdz Silamiķeļiem, kur nākas visiem stīvēties ārā no smailēm un kopējiem spēkiem visu mantību pārvietot tam pāri.

Laivošana pa Tirzu ir atgriešanās pie zemes radītājas. Ir tikai daba un laivinieks laivā. Bet varbūt mums šī bija tikai sagadīšanās? Cilvēces klātbūtni, protams, samanām šķērsojot P27 šoseju un tad tikai Lejasciemā. Pat Silamiķeļos nekas neliecina par dzīvības klātesamību. No nakšņošanas vietas Silamiķeļos līdz Lejasciemam tiekam pa, aptuveni, trīs stundām un visi vēlamies, lai šīs brīvdienas tik ātri nebeigtos. Tirzas laivojums ir noslēdzies nedaudz ātrāk kā cerējām, bet ir attaisnojis mūsu izvēli un ierindojis Tirzas upi pie vienas no mūsu favorītēm.

Rezumē.

Ar nefiltrētu pārliecību varu teikt, ka laivošanu pa Tirzu ierindoju favorītupju augšgalā. Mierīga, vietumis ar straujāku tecējumu upe ir priekš tiem, kuri vēlas pabūt prom no Gaujas, Salacas vai Irbes tautas masu lavīnveidīgā pieplūduma vasaras mēnešos. Šeit jūs būsiet vieni un pamesti…posms no Galgauskas līdz Lejasciemam ir iztukšots no civilizācijas un ir ērti laivojams ar smailēm un kanoe. Vietām jāforsē kāds pārgāzies koks, bet šķēršļu ir maz un Tirza šajā posmā piedāvā relaksētu slīdējumu. Upe varētu būt ideāla tiem, kas ierodas no tālākām Latvijas vietām, jo, ja posmu sadala divās dienās, tad otrā diena būs salīdzinoši īsa, kas, savukārt, tālbraucējiem dos iespēju laicīgi sapakoties un vēl salīdzinoši laicīgi ierasties mājās. Tie, kuri ieradušies uz vairāku dienu laidienu, var mēģināt sākt virs Galgauskas un turpināt maršrutu pa Gauju aiz Lejasciema.

Atpakaļ pie citām upēm

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>