Mazā Jugla – atpūta Pierīgā

Laivošana pa Mazo Juglu  nebija tāda, kādu to biju iedomājies. Pastāvīgi braucot ar auto pa Rīgas apvedceļu pāri tiltam pie pavasaros slīkstošā ceļmalas kroga, pirmā doma, kas ienāk prātā ir – kārtējā meža līkumotā upīte, kura mēdz iziet no krastiem un appludināt tos, kuri neapdomīgi sabūvējušies tās krastos. Tā gadiem ilgi kursējot šinī maršrutā, Mazā Jugla beigu beigās ir metusi savu izaicinājumu, lai papētītu mazliet vairāk, ko viņa piedāvā atpūtniekiem, kas brīvdienas vēlas pavadīt izbaudot kārtējo ūdenstūrisma maršrutu. Mēģinu attīt bildi atpakaļ un atcerēties, kāda šī upe izskatās pie Suntažiem, kad pēdējo reizi braucu tai pāri ceļā uz Siguldu. Šķiet, ka tas bija pagājušajā vasarā un akmeņainais upes dibens ir arī gandrīz viss, kas saskatāms no tilta augšas, kas dažviet tiek apskalots arī ar ūdeni. Piesviežot potenciālo maršrutu maija vidum un atceroties gluži nesenos pavasara mega plūdus, nolemju, ka laivu brauciens sāksies tieši no Suntažu tilta. Nav ko raustīties. Ja būs lemts laivu vilkt pa akmeņiem, tad arī vilks…ne jau pirmo un pēdējo reizi.

Pavēlā pēcpusdienā Ierodoties Suntažos, secinām, ka plūdi tiešām vairs nevienu neapdraud, bet ūdens līmenis ir ne vairāk un ne mazāk, lai kajaks tiktu pāri nelielajām akmeņainajām krācītēm turpat pie tilta. Pēc fiksas kravāšanās, jau esam Mazajā Juglā un iramies palūkoties, kas ir aiz nākamā līkuma. 

Mazā Jugla

laivošana mazā jugla

kajaki laivošana

Upe pavisam neliek mums vilties, jo airi upes gultni neskar un slīdam tīri veikli uz priekšu. Krastu līnija gan nedaudz pabojāta, kurā skaidri redzamas palu atstātās dubļainās sliedes ar zaru un velēnu sanesumiem, kas iestrēguši atkailinātajās krasta koku saknēs. Pavasara ledus pat ir nodīrājis koku mizu no tuvākajiem upes kokiem.

Mazā Jugla

kajaks laivas

laivošanas maršruti

Pāris minūtes pēc Suntažiem, pirmais koks nepilna metra diametrā iegūlies pāri upe tā, ka ne pāri ar ieskrējienu tikt, ne pa apakšu izslīdēt. Balansēdams uz baļķa, stīvēju laivu pāri šķērslim, un domās jau ieskicēju šo laivu braucienu kā potenciālo laivas vilkšanas pasākumu divu dienu garumā. Pēc divām ar pusi stundām esam netālu no Juglas ciematiņa, kur arī nolemjam kāpt krastā un pārnakšņot. Starp citu, laivu vairs nenācās vilkt. Pēc personīgajiem novērojumiem, izdaru secinājumu, ka Mazā Jugla ir viena no retajām Latvijas upēm, kur kāds ir parūpējies par upes attīrīšanu no kokiem, jo skaidri redzams, ka kāds ir parūpējies par to, izzāģēdams kokus, kas sagāzušies upē, tādejādi, atbrīvojot upes centrālo straumi no visām šīm drazām.

Juglas krasti

vardes

Telšu celšanas vietas Mazās Juglas krastos atrast nav nekādu problēmu. Aiz katra trešā līkuma var mierīgi kāpt krastā un bliezt augšā savu jurtu. Saulei jau rietot, arī mēs nolemjam neforsēt un izrāpjamies nelielā stāvkrastā ar burvīgu skatu uz upes ieloku. Lietus vēl nav sācies, tādēļ cepinām uz ugunskura standarta uzkodas un baudām sestdienas vakaru skaitot stārķus un turpat lēkājošās vardes.

upju maršruti

raspodiņš

ūdenstūrisms

Pa nakti līst lietus, kas iemidzina vēl ciešāk, bet no rīta, kā pēc pasūtījuma, laiks ir patīkami dzestrs un rīta dūmakā, klausoties vietējās lakstīgalas dziesmā, rosāmies jau ap ugunskuru, lai uzsildītu līdzpaņemto proviantu brokastīm. Iztūļājušies, bez steigas noslidinām laivu pa krastu ūdenī un otrās dienas upes izpēte ir sākusies. Pēc stundas sasniedzam Juglas ciemu un uzpildām pārtikas krājumus vietējā „Kurmju” bodē.

ciema veikals

kajaki

upju krāces

Latvijas daba

Mazā Jugla te sāk plūst caur mežaināku apvidu un gleznainas koku ainavas ir teju aiz katra līkuma. Nelielas krācītes arī pārsteidz ik piecminūti. Dažkārt kajaks uzsēžas uz kādas seklākas braslas, bet ar draudzīgu un ritmisku atgrūšanos, tiekam pāri neizkāpjot no laivas. Turklāt, ūdens nav tik silts un kājas mērcēt nevēlamies. Pusceļā līdz Turkalnei tāds kārtīgs nosprostojums, kādus dažkārt var novērot uz Pededzes, Rēzeknes upes, Iecavas utt. komplektā ar neiztrūkstošo atkritumu kaudzi. Tas arī ir vienīgais maršrutā līdz Turkalnei. Pēc četrām stundām plezīra no Juglas ciema esam sasnieguši Turkalni, kur arī nolemjam finišēt.

aizsprosts uz upes

kajaks

ūdenstūrisma maršruti

kur laivot gauja

Turkalne

upju tilti

 

Rezumē:

Tāpat kā Ogres upe, arī Mazā Jugla var būt ļoti interesants ūdenstūrisma maršruts ne tikai tiem, kuri vēlas izbaudīt pieticīgo pavasara palu laivošanas kaifu, bet arī visiem, kuri vēlas apskatīt Pierīgas gleznainākās vietas, netērējot naudu, lai nokļūtu attālākos Latvijas nostūros. Upe ir skaista un vietām, salīdzinoši strauja, līdzīgi kā liela daļa šī reģiona upju, ar akmeņiem, kas paceļas virs ūdens virsmas. Pavisam mierīga straume mijas ar nelielām krācītēm un otrādi. Bieži nopietnāk jāpiestrādā ar airiem, lai apbrauktu kādu lielāku akmeni. Divu dienu maršrutu var droši ieplānot no Suntažiem līdz Tīnūžiem. Augstāk virs Suntažiem vasarā varētu būt jūtamas problēmas ar ūdens līmeni. Telšu vietas var atrast bez jebkādām problēmām. Vienīgā kempinga vieta, ko piefiksēju ir „Turbas” pašā Turkalnē. Ja vēlēšanās ir nokļūt no Suntažiem līdz Juglas ezeram, ir jāplāno 3 dienu atpūtas brauciens vai 2 dienu sprints.

Atpakaļ pie UPĒM

 ***

 

 

One Comment

  1. Pa Mazo Juglu var braukt, kad ir pietiekoši augsts ūdens līmenis, pat no Kastrānes vai vēl nedaudz augstāk, vasarā vietām upe sekla, ar kokiem, laiva jāpārnes gar krastu. taču pēc lielām lietus gāzēm izbraucama arī tad. Jārēķinās ar pārkritušiem kokiem. Upe būtu no tiem jāattīra. Ērti iekāpt pie tiltiem Suntažos, Juglā, Turkalnē arī Tīnūžos. Patīkamu laivošanu!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>