Gauja

Laivojot Gaujas augštecē

Šogad vasara nerādās būt pietiekami gara, tāpēc spējam vēl ātrumā plānot vienu sauļošanās braucienu apvienojumā ar Gaujas augšteces izpēti. Par cik Gauja ir mūsu garākā upe, dažādu variāciju maršrutu izvēle ir vairāk kā liela. Par cik iepriekš ir ņemti tikai standarta Valmiera–Sigulda maršruti, tad nolemjam – ja jau mēģināt ko citu, tad sākam ar pašu sākumu. Kartē sazīlējam, ka Zobola ezers laikam ir īstā ūdenstilpne, no kuras tad arī iztek šī skaistā upe. Cerības gan lielas neliekam, ka laivošana svelmainā jūlija dienā var izdoties no pašas iztekas, kas vēlāk arī pierādās par patiesu esam. Ierodoties no Madonas puses Taurenē un ieraugot aizaugušai pļavai līdzīgo Gauju, nevajag pat sekundi, lai saprastu, ka augstāk par tiltu nav prāta darbs sākt.

gaujas karte

 

1.diena.

Pat nesot laivas upes virzienā, nepamet doma, ka laikam būs kārtīgs ieberziens ar ūdens līmeni, bet uzstājīgi savos prātos cenšamies apspiest šo domu, jo 2 dienās esam ieplānojuši tikt līdz Jaunpiebalgai, kas vēlāk izrādīsies neiespējamā misija. Sākums upē nav diez ko daudzsološs, jo sākot airēt, uzreiz aiz Taurenes tilta iesprūstam niedrēs. Ar saukli uz lūpām, ka niedrēm arī kādreiz jābeidzas, stumjam laivas kā pa zaļu pielijušu pļavu.

laivošana pa Gauju

Laivošana pa Gauju

laivošana pa upēm

Pēc pārsimts metriem mums izrādās taisnība – niedres tiešām beidzas un iekuģojam nelielā dambī, kur pie aizsprosta pārvarēšanas pirmais koks perfekti pārgāzies pāri seklajai Gaujai, kas liek mums stīvēt savas pēcpuses ārā no smailītēm, lai turpmāko 2 stundu laikā sāktu fiziskas aktivitātes, kas pārsvarā izpaužas kā laivu vilkšana, stumšana un cilāšana pāri kokiem.

Laiva Gaujā

Gaujas Laivas

Laivošana pa upēm

upju bildes

Lai arī smadzenēs pazib doma, ka jāmeklē būs tuvākais pievadceļš, kur piedzīt auto, fizo ir tieši tik daudz, lai nemainītu savu, sākumā šķietami naivo plānu laivot pa Gaujas augšteci mazūdens periodā, jo šķietami bezcerīgo ainavu pēkšņi nomaina pļava ar dziļāku gultni un lēnāku straumi.

ar kajaku pa upēm

Latvijas mežos

upju maršruti

laivojot pa upēm

Lai arī meža posms mūs nedaudz pārsteidza ar dažām līkumainām straujtecītēm, tomēr pozitīvi novērtējam mierīgo pļavas upi. Te nu šķiet, ka tā laivošanas lieta mums beidzot aizies…un izrādās, ka šī šķietamība arī piepildās, jo turpmāk, līdz pat finišam no laivām kāpt ārā nenāksies.

laivošana pa Gauju

gaujas ainava

Līdz Taurenes ezeram upe met vēl dažus asus līkumus, un tad jau ūdens klajums ar nelielu vējiņu sejā, kas, nenoliedzami, raisa prieku +32 grādu svelmē. Piesviežam kartē azimutu, lai lieki netērētu laiku Gaujas iztekas meklējumos ezera otrā krastā, jo niedru slānis krastos ir vairāk kā biezs, un nav tik viegli uzreiz konstatēt, kur tā Gauja atkal sākas, bet 1:10 000 mēroga karte ļauj nekļūdīgi trāpīt Gaujas turpinājumā.

taurenes ezerā

Upes augštece

upju maršruti

Ainava nemainās – niedres abos krastos pārsniedz mūsu augumus pat pieceļoties kājās laivā, tādēļ nav ne mazākās nojausmas, kas gaida aiz nākamā līkuma. Upe joprojām ir ļoti lēna un vietām šķiet, ka ūdens vispār stāv uz vietas. Ik pa laikam nākas izlauzties cauri kādai blīvākai niedru audzei, kas šķērso visu upi no viena krasta līdz otram. Upes platums ir absolūti nenosakāms – vietām Gauja ir niedru aizaudzis metru vai divus plats labirints, kur līkumos nākas piestrādāt ar airi, lai priekšgalu neienes niedrēs. Starp citu, secinu, ka šī nodarbe ir jautrākais, ko piedāvā šis Gaujas posms vasaras vidū. Dažviet, kur piegulošās pļavas ir izpļautas, ir samanāms upes patiesais platums.

kajaki kajaks

upes augi

Vietā, kur Dzestrenes upīte piekļaujas Gaujas kreisajam krastam (ieteka reāli nav samanāma, jo pilnībā aizaugusi) sākas purvaināks apvidus. Te arī sākas tīrā fantastika – mini Gauja vietumis met asus 90 grādu un pat 180 grādu līkumus, atstājot starp niedrēm tikai metru platu šauru ūdens straumīti, kas ik pa brīdim ietek tādā kā plašā un mierīgā dīķī, kurā atkal meklējam kārtējo upes izteku. Šī nodarbe ilgst vismaz pāris stundas un nebeidz izbrīnīt par Gaujas daudzveidību.

Gaujas upe

upju apraksti

Gaujas foto

Kajaki smailītes

Sešu stundu laikā no Taurenes esam tikuši līdz mājām Dzestrenes, kur palūdzot iespēju uzcelt savas teltis un pārnakšņot, laipni saņemam pozitīvu atbildi. Saimnieki pat piedāvā iet pirtī un uzcept viņu folijā satītos kartupeļus. Par cik pat novakarē ir aptuveni +28 ēnā, no pirmā atsakāmies, bet kartupeļi gan netiek smādēti.

Laivu noma

telts vietas

kempingi

2. diena.

No rīta ieskatoties kartē saprotam, ka Jaunpiebalga ir pa 1 dienu neaizsniedzams mērķis, tamdēļ nolemjam stūrēt līdz Melnbāržiem, kas būs optimāls attālums pārvietošanās ātrumam, ko mums piedāvā Gauja šajā vietā šajā sezonā. Upe līdz Dzērbene-Spulgas tiltam ir platāka, bet joprojām šķiet, ka absolūti stāvoša. Pēc tilta Gauja īsumā raksturojama kā 100 dīķi, kurus savieno pa pusei aizaudzis grāvis. Tikai sākoties mežam labajā krastā, tajā sākam samanīt arī kaut ko līdzīgu straumei.

Gaujas foto

laivas

augi

Pēc kāda laika atkal niedru sienas no labās un kreisās, un līdz ar to – jautrība griezt laivu pa šaurajiem Gaujiņas labirintiem. Tikai pirms pašiem Melnbāržiem Gauja atkal plūst caur mežu un pāris straujtecītes dod nelielu kaifu veikli izlavierēt starp upes lielākajiem akmeņiem.

Upju foto

kartes

upes

Uzreiz aiz dzelzs tilta sākas kārtējā mazā HES uzpludinājums un pēc aptuveni veiktajiem 2km un, kopā no nakšņošanas vietas airētajām 4 stundām, izkāpjam pie dzelzsbetona aizsprosta, kas arī ir šī laivojuma, kas vairāk atgādināja ekspedīciju, galamērķis.

dambis

Melnbāržu HES

Mazie HES

Rezumē:

Laivošana pa Gauju tās augštecē ir viens no interesantākajiem upju piedzīvojumiem vasaras vidū. Ekstrēma nav ne par maz, ne par daudz! Roku un muguras muskulatūra nedaudz jūt divu dienu fizo cauri mazās Gaujas niedru labirintiem un slalomam asajos līkumos. Augstāka ūdens līmeņa periodā, posms no Taurenes līdz Taurenes ezeram var būt aizraujošs ātrās straumes un aso līkumu dēļ, kā arī iespēja ar mazāku kajaku paņemt aizsprostu aiz Taurenes tilta. Sausā vasarā, kā šajā gadījumā, absolūti bezcerīgs variants gumijas laivu cienītājiem. Gauja pārsteidz ar savu krāšņumu ne tikai klasiskajos maršrutos, bet arī tās augštecē.

Atpakaļ pie UPĒM

***

 

Lasiet arī:

KO ŅEMT LĪDZI LAIVU BRAUCIENĀ

LAIVOŠANA AR BĒRNIEM. KAS JĀZINA UN KO ŅEMT VĒRĀ

JAPĀNA – PASAULES KULTŪRAS CENTRS

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>