Sabuktēts kajaks? Ko darīt?

Kā atbrīvoties no buktēm un iespiedumiem polietilēna kajakiem.

Ir gadījumi, kad kajakiem ir izveidojušies vai ir radīti iespiedumi, tā saucamās buktes, kas ne tikai slikti izskatās, bet arī var ietekmēt kajaka ātrumu un manevrētspējas. Visbiežāk par iemeslu šādu iespiedumu izcelsmei ir nepareiza kajaka uzglabāšana un nepareiza transportēšana. laivas bukte kajaka bukte laivošanaKā trešais zīmīgākais iemesls, kāpēc veidojas iespiedumi kajakā, ir laivotāju vēlme sēdēt uz tiem. Bieži vien novērots, ka tā vietā, lai upju krastu kempingos sameklētu kādu alternatīvu sēdvietu, laivotāji parasti izvēlas apgāzt savu polietilēna kajaku un sēdēt uz to relatīvi ērtās apakšas. Polietilēna kajaki ir ejošākie no kajakiem, kādus pārsvarā piedāvā laivu nomas un veikali. Turklāt, polietilēns ir salīdzinoši mīksts materiāls un pāris laivotāji, kas sasēduši uz laivas dibena lielāka ugunskura tuvumā, var vairs nepazīt savu kajaku, kad apgriezīs to otrādi. Siltums un spiediens ir viss, kas vajadzīgs, lai deformētu savu kajaku!

Ekstrēmas laivošanas rezultātā gūtas buktes ir retums Latvijas upēs, bet šādi gadījumi arī nav izslēgti, it sevišķi, ja mīliet taranēt akmeņus vai nogrimušus baļķus, kas, savukārt, nav nekāds retums nedz mazajās, nedz arī lielajās upēs. Ja esiet laivošanas entuziasts, tad zināsiet, ka nav iespējams apbraukt katru zemūdens šķērsli, bet ir iespēja paildzināt savas laivas mūžu saudzīgi attiecoties pret to.

 

Nu ja reiz esiet iedzīvojušies neglītā buktē, tad jūsu rīcībai vajadzētu būt sekojošai:

Variants #1: Dodiet kajakam laiku iztaisnot pašam sevi. Novietojiet kajaku, ievērojot kajaka uzglabāšanas ieteikumus. Noteikti nenovietojiet kajaku uz buktētās vietas! Pārsvarā šādos gadījumos kajaks pats atgūs savu iepriekšējo formu. Protams, šis variants nestrādās, ja bukte ir asa un dziļa.

Variants #2: Novietojiet kajaku saulē un ļaujiet tam pašam iztaisnot sevi. Šis variants ir gandrīz identisks pirmajam, bet lai palielinātu kajaka elastību, tā virsma tiek dabīgi uzsildīta. Noteikti nenovietojiet kajaku uz buktētās vietas! Uzsilušo kajaka iespiedumu var mēģināt izspiest ar roku, līdz tas izzūd un laiva ieņem iepriekšējo formu.

Variants #3: Uzsildiet buktētās kajaka vietas un manuāli veiciet iespiedumu korekcijas:

1. Uzsildiet kajaka bukti ar matu fēnu, lejot virsū vārošu ūdeni vai izmantojot citu sildierīci līdz sildāmā vieta kļūst mīkstāka un elastīgāka. Nepārkarsējiet polietilēnu līdz kušanas temperatūrai! Polietilēns, atkarībā no ķīmiskā sastāva var sākt kust ap 120⁰C. Ideāli ir sasniegt ap 80⁰C, lai materiālu varētu viegli deformēt ar roku vai kādu palīgierīci. Matu fēns ir universāls sildīšanas līdzeklis. Nav nepieciešams jaudīgāks par 1000W, jo jaudīgāki fēni bez temperatūras ierobežotājiem var viegli uzkarsēt sildāmās virsmas virs 100⁰C!

2. Veiciet kajaka buktes taisnošanu ar roku.

3. Nostipriniet iztaisnoto vietu ar jebkādu pieejamu atsvaru un atstājiet tādā veidā uz 24 stundām. Ideāli ir izmantot smilšu maisus. Nenovietojiet iztaisnoto vietu saskarē ar zemi. Tā vietā mēģiniet iekārt kajaku.

 

Matemātikas entuziasti var paši pārliecināties, ka 1000W matu fēns ir absolūti pietiekošas jaudas sildierīce, lai sekmīgāk veiktu kajaka deformēto vietu remontu pēc formulas:

T2=(Q/mc)+T1

kur 1000W matu fēnam:

Q = jauda ( ½ no 1000W, jo gaiss fēna iekšpusē atrodas aptuveni ½ sekundes)

m = gaisa masa fēnā (aptuveni 0.0056 kg)

c = gaisa īpatnējā siltumietilpība (1012 J/mol-K pēc tabulas)

T1 = ieplūdes gaisa temperatūra (20⁰C)

T2 = izplūdes temperatūra

Sekojoši:

T2 = (500/(.0056 x 1012))+20 = 108,22⁰C

***

 

Posted in kajaki, laivošana, laivu remonts.