Kā izvēlēties kajaku

Pirms izvēlieties smailīti jeb kajaku (no angļu valodas: kayak), kas ir burtiski viens un tas pats peldlīdzeklis, jums ir jāsaprot, kāda līmeņa laivotājs jūs esiet. Viss, kas no jums tiek prasīts ir pārdomāt par jūsu plānoto laivošanas stilu. Ja esiet stingri nolēmuši tērēt naudu iegādei, tad svētīgs ieteikums pirms iegādes tomēr būtu iemēģināt kādu smaili to iznomājot no laivu nomas, kuru mums Latvijā netrūkst. Lai pirkums būtu patīkams un nebūtu lieka vilšanās, būtu sev jāatbild uz šiem trim jautājumiem:

1. PA KĀDĀM ŪDENS TILPNĒM JŪS VĒLATIES SMAIĻOT?

Pa upēm, pa ezeriem? Varbūt vēlaties pieveikt kādu jūras maršrutu?

2. CIK LAIKA JŪS PLĀNOJIET VELTĪT SMAIĻOŠANAI?

Dienu? Nedēļas nogali? Doties ekspedīcijā uz vairākām nedēļām?

3. KĀDUS ATTĀLUMUS JŪS PLĀNOJIET PĀRVARĒT SAVĀ LAIVĀ?

1 vai 10km dienā? 60 vai 100km brīvdienās? Varbūt vēlaties apbraukt pasauli?

Šie trīs jautājumi ir pierādīti kā visefektīvākie kajaka iegādes plānošanā. Kāpēc? Tāpēc, ka atbildes tieši norādīs konkrētu kajaka tipu, kas atbildīs jūsu laivošanas vēlmēm. Kad esiet tikuši galā ar šiem jautājumiem, jūsu atbildes automātiski palīdzēs jums atlasīt konkrētu kajaka modeli. Pirmkārt, jums būtu jāizvēlas kajaka tips, ar kuru plānojiet laivot:

  1. Atpūtas kajaks (Recreational kayaks)
  2. Tūrisma kajaks (Day-touring vai arī Light-touring kayaks)
  3. Ekspedīciju kajaks (Expedition kayaks) 

 

TIPISKS TANDĒMA ATPŪTAS KAJAKS

kajaks laivošana pa latvijas upēm upes laivas

Atpūtas kajaki parasti ir platāki un īsāki (2,5-4,5m) kā citu kajaku modeļi un piedāvā smaiļotājam papildus stabilitāti mierīgos ūdeņos. Atpūtas kajaki domāti mierīgiem ezeru ūdeņiem, lēna plūduma, jeb 99% Latvijas upēm. Šis smailītes parasti slīd lēnāk pa mierīgiem ūdeņiem, kā pārējie smailīšu tipi, bet tajā pašā laikā manevrētspēja ir ļoti laba. Atpūtas kajaki parasti ir ar paplašinātu sēdvietu un mantu nodalījumu (kokpitu), kas būtiski palielina smaiļotāja komfortu laivā. Ja plānojiet makšķerēt no kajaka, tad šis kajaka tips ir domāts jums. Ja plānojiet ceļot pa lieliem ezeriem iespējami vējainos apstākļos vai arī domājiet doties garos pārbraucienos, tad atpūtas kajaks noteikti nebūs pareizā izvēle.

 

TIPISKS TŪRISMA KAJAKS

kajaks laivošana pa latvijas upēm laivas

Tūrisma kajaki salīdzinoši ar atpūtas kajakiem piedāvā lielāku stabilitāti mierīgos ūdeņos, ar tipiski sašaurinātu kokpitu. Šāda tipa kajaki parasti ir garāki pēc izmēriem un ir aprīkoti ar hermētiskiem mantu nodalījumiem laivu galos. Ja kā piemēru minot, jūs pavadīsiet daudz laika makšķerējot mierīgos ūdeņos, tajā pat laikā brīvdienas veltot garākiem pārbraucieniem lielākās ūdens tilpnēs, tad šī ir perfekta izvēle. Hermētiskie nodalījumi lieliski nodrošinās jūsu līdzpaņemto mantu aizsardzību no samirkšanas. Tūrisma kajaku korpusa garums (4-5m) nodrošinās jums lielāku ātrumu uz ūdens, kā arī spēju tikt galā ar nelielu ūdens virsmas viļņošanos. Bieži tūrisma kajaki nāk komplektā ar stūres mehānismu, kuru kontrolē ar pedāļiem, kas iebūvēti kajaka korpusā. Stūres mehānisms jūtami uzlabo smailes manevrētspēju un ir lieliski kompensē jūsu piepūli pastiprinātā vējā un ātrākās straumēs.

 

TIPISKS EKSPEDĪCIJU KAJAKS

kajaks laivošana latvijas upes

Ekspedīciju kajaki būs īstā izvēle, ja plānojiet laivošanu lielos ezeros, jūrās, okeānos. Ja plānojiet airēt garas distances vai attīstīt maksimālu ātrumu, tad iegādājieties tieši ekspedīciju kajaku. Šo smailīšu pagarinātais korpuss (5-6m) un bieži vien cilindrveidīgās formas dizains ir tieši tas, kas jums vajadzīgs, ja airējiet lielos viļņos vai vairākas dienas no vietas. Šo kajaku dizains parasti ļauj „paņemt” lielus viļņus ne tikai ar laivas priekšgalu, bet arī ar sāniem! Mantu nodalījumi ir plānoti, lai laivotāji varētu nodrošināt sevi ar visu nepieciešamo nedēļu gariem un pat garākiem pārbraucieniem. Ar pedāļiem regulējama stūre ir noteikti opcija, ko laivotājs vēlētos redzēt šāda tipa smailē. Šādiem kajakiem ir pat iebūvēti kompasi.

 

Veikalu plauktos atradīsiet arī tādas lietas kā White Water, jeb WW kajakus, kas domāti krāčainām upēm, kā arī Sit-On-Top kajakus, jeb SOT, bet par šiem un citiem nākamajā slejā…

***

 

 

Posted in kajaki, laivošana.