Ieteikumi kajaka pircējam

Ir vairāki priekšnosacījumi, kurus būtu lietderīgi ņemt vērā un pārdomāt pirms kajaka vai arī jebkuras cita tipa laivas iegādes, jo visi zemāk uzskaitītie ir vairāk vai mazāk svarīgi:

Kajaka svars. Cik sver jūsu laiva un vai jūs vienatnē vai ar savu draudzeni/kolēģi divatā to variet uzdabūt uz mašīnas jumta, savas garāžas augšējā novietnē, ja tāda ir, vai uzvilkt kādā stāvākā upes krastā? Vai šāda veida fiziskai piepūlei būs vajadzīga palīdzība no malas?

Laivas glabāšana. Kādi ir kajaka izmēri, lai to varētu novietot jūsu plānotajā laivas novietnē? Vai jums jādomā par alternatīvu laivas novietni?

Ķīli, stūri vai neko? Stūre un ķīlis ir smailītes sastāvdaļa, kas padara laivu manevrēt spējīgāku un stabilāku spēcīgākās straumēs un lielā vējā, bet nav obligāts pasākums. Atpūtas tipa kajakiem parasti nav šādu opciju.

Kajaka materiāls. Stikla šķiedra? Oglekļa šķiedra? Polietilēns, plastmasa vai koks? Kāds materiāls ir atbilstošs jūsu izvēlētajam smaiļošanas stilam? Pa kādiem ūdeņiem jūs smaiļosiet un kāda būs ūdenstilpnes grunts? Polietilēns ir ilgdzīvojošāks un saskare ar zemūdens kokiem vai akmeņiem nav tik būtiska, bet šie kajaki parasti ir smagāki un grūtāk remontējami. Stikla šķiedras laivas ir stingrākas (cietāks materiāls) un vieglākas par polietilēna laivām, līdz ar to trauslākas. Sevišķi jābūt uzmanīgiem seklākās upēs, lai laivas dibens nesistos pret grunts akmeņiem. Jebkurā gadījumā izvairīties no laivas nomešanas. Oglekļa šķiedras kajaki ir stingrākie, vieglākie un arī visdārgākie. Šos kajakus ir ļoti grūti remontēt nopietnu defektu gadījumā. Cenu spektrs ir plašs. Lētākās ir plastmasa laivas, tad polietilēna, stikla šķiedras un oglekļa šķiedras.

Hermētiskās lūkas. Ar vai bez šiem mantu nodalījumiem? Lūkas kalpo ne tikai priekš mantu glabāšanas sausā vietā laivošanas laikā, bet arī kalpo pludiņu vietā, lai noturētu kajaku virs ūdens apgāšanās gadījumā. Ja kajakam nav šo lūku, var piepirkt speciālas somas, ko ievieto kajaka abos galos, lai nodrošinātu tā nenogrimšanu apgāšanās gadījumā. Personīgi smaiļoju ar divvietīgu tandēma kajaku un ne mirkli nenožēloju, ka izvēlējos modeli ar hermētisku mantu glabātuvi.

Ceļgalu stiprinājumi. Ja plānojiet smaiļot pa jūru vai jebkuru citu ūdenstilpni, kur iespējami lielāki viļņi, šī ir opcija, ko iegādāties.

Kajaka krāsa. Kajaki tiek tirgoti vairākās krāsās. Neesmu diži tam pievērsis uzmanību, bet pastudējot pieejamo informāciju, izrādās, ka dažas krāsas ir mazāk noturīgas pret saules stariem un ūdeni. Domāju, ka laivu tirdzniecības vietās šo jautājumu varētu noskaidrot sīkāk.

Jauns vai lietots kajaks. Pārsvarā šis faktors ir atkarīgs no katra smaiļot gribētāja maka biezuma. Ne visi var atļauties iegādāties jaunu smailīti, par cik cenas var svārstīties diezgan lielā amplitūdā no pāris simtiem līdz pāris tūkstošiem latu. Lietota smailīte var būt tikpat laba laivošanai un kalpot tikpat ilgi kā jauna, ja ir atbilstoši kopta un glabāta.

Veicot nelielu analīzi par visu iepriekš minēto, jūs būsiet gatavi savas pirmās vai nākamās smailītes iegādei. Ieteikums paliek spēkā – sākumā iznomājiet pāris modeļus un pamēģiniet tos uz ūdens, un atcerieties – ja jūsu kolēģis saka, ka viņa kajaks ir labākais, ko jebkurš var vēlēties, tad tā nav gluži taisnība, jo tas kas der citam, var nederēt tev.

***

 

 

Posted in kajaki, laivošana.