Īss apcerējums par SOT

Sit-on-top kajaki, jeb SOTi kļūst arvien populārāki kā starp laivotājiem profesionāļiem, tā arī amatieriem. SOTā laivotājs nesēž „iekšā” kā tipiskā kajakā, bet gan uz tā. Tam nav bortu un pirmajā acu uzmetienā SOTs izskatās pēc biezāka sērfdēļa. SOTs ir interesanta laiva, un starp laivotājiem gūst diametrāli pretējas atsauksmes par tā praktiskumu un lietošanas ērtībām.

SOTi ir uznākuši uz laivošanas skatuves relatīvi nesen, kaut gan SOT izgudrotājtiesības ļoti vēlas paturēt amerikāņi, deklarējot, ka pirmo SOTu izgreba Kalifornijas sērfotājs 1971.gadā. Attīstība gan nav bijusi uzreiz tik strauja, jo 80.gadu vidū SOTu popularitāte bija tikai aizsniegusies līdz Kalifornijas blakus štatiem. Tikai 90.gadu vidū pasauli pārpludināja šis jauninājums. Latvijā es pirmo reizi ieraudzīju SOTu…mmm…laikam 2007.

SOTus es varu salīdzināt ar snovbordiem, kas ienāca slēpotāju dzīvē, liekot slēpju ražotājiem iespringt no augošās konkurences. Dažs labs ļoti ātri pieņem jaunumus, bet cits – ar nagiem un ragiem turas pie tik ierastajām vērtībām kā slēpes vai, mūsu gadījumā – pie „sit-in” , jeb SIN, jeb tradicionālajiem kajakiem. Izvēle iegādāties SIN vai SOT kajaku ir katra individuālā darīšana, kaut arī praktiskais pielietojums nav viennozīmīgi identisks abiem šiem laivu tipiem.

***

laivošana laivas sot upes

 

 

Posted in kajaki, laivošana, laivošanas maršruti, latvijas upes, upju apraksti.